راهنمای مراجعین

راهنمای مراجعین محترم قبل از آزمایش :

رعایت شرایط ناشتایی برای انجام برخی از آزمایشها مانند آزمایش قند خون ناشتا، تست تحمل گلوکز، انسولین، تری گلیسرید، ویتامین D، کلسیم، آهن (Fe)، آنزیم آلکالن فسفاتاز، هورمون رشد، ویتامین B12 و بعضی از آزمایشهای دیگر الزامی  می­باشد، زیرا خوردن غذا می­تواند منجر به تغییر در مقادیر آزمایشهای فوق گردد.

اگر پزشک شما یا همکار ما در آزمایشگاه از شما بخواهند که در وضعیت ناشتا برای انجام آزمایش مراجعه نمایید، لطفاً موارد زیر را رعایت کنید:

 1. هشت ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه برای آزمایش قند ناشتا، هیچ غذا یا آشامیدنی (به جز آب) نخورید. این مدت زمان ناشتایی، توصیه شده در شب می­باشد که فعالیتهای بدن به حداقل می­رسد و در این حالت بیمار در شرایط مناسب نمونه گیری در صبح قرار خواهد گرفت.
 2. درصورتیکه آزمایشهای مربوط به چربی های خون مثل تری گلیسرید برای شما درخواست شده باشد، مدت زمان ناشتایی 12-10 ساعت است.
 3. از نوشیدن آب میوه، چای و قهوه در طول ناشتایی خودداری کنید. نوشیدن آب بلامانع است، مگر آنکه توسط پزشک تذکر داده شده باشد.
 4. درطول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات، جویدن آدامس، تمرین بدنی و ورزش پرهیز نمایید. این موارد ممکن است منجر به تحریک سیستم گوارش و عضلانی و تغییر در نتایج آزمایش شود.
 5. بعد از نمونه گیری شما می­توانید رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را شروع کنید.
 6. برای آزمایش VMA ادرار 24 ساعته لازم است از 3 روز قبل از انجام آزمایش از مصرف مواد غذایی مثل قهوه، وانیل، شکلات، موز و کاکائو خودداری گردد.
 7. زمان ناشتایی برای نوزادان به مدت 4 ساعت بعد از آخرین زمان شیردهی است.

هدف:

هدف از جمع آوری نمونه ادرار 24 ساعته اندازه گیری و ارزیابی میزان دفع مواد مختلف (مانند پروتئین، کراتینین، کلسیم و…) در ادرار، طی مدت 24 ساعت

شبانه روز است.

روش جمع آوری:

 1. اولین ادرار خود را رأس ساعت مشخص در صبح دور بریزید.
 2. پس از آن هر بار، تمام ادرار خود را در ظرف مخصوص بریزید.
 3. ریختن ادرار در ظرف را تا 24 ساعت ادامه دهید.
 4. آخرین ادرار خود را روز بعد، درست در همان زمانیکه ادرار صبح روز اول را دور ریخته اید، در داخل ظرف مخصوص بریزید.
 5. ظرف حاوی نمونه را در اسرع وقت به آزمایشگاه منتقل کنید.مثال:نمونه ادرار ساعت 7 صبح روز اول را دور ریخته و نمونه های بعد از آن را (هرچندبار) تاساعت 7 صبح روز بعد در ظرف مخصوص بریزید و ادرار ساعت 7 صبح روز دوم را نیز در ظرف مخصوص بریزید.
 6. بررسی نمائید که نام و نام خانوادگی و شماره بیمار، نوع نمونه، تاریخ و زمان نمونه برداری روی ظرف نوشته شده باشد.
 7. لطفاً درهنگام تحویل نمونه همکاران ما را مطلع فرمائید و نمونه جمع آوری شده را در سرویس بهداشتی قرار دهید.

نکات ایمنی:

 • ظرف مخصوص جمعآوری ادرار 24 ساعته ممکن است دارای مواد نگهدارنده از جمله اسید قوی باشد لذا از تماس آن با دست و پوست پرهیز نمایید.
 • برای آزمایش VMA ادرار 24 ساعته لازم است از 3 روز قبل از انجام آزمایش از مصرف مواد غذایی مثل قهوه، وانیل، شکلات، موز و کاکائوخودداری گردد.

هلیکوباکتر پیلوری شایع ترین موجود ذره بینی است که جوامع انسانی را در بعد جهانی مبتلا به عفونت ساخته و گفته می شود که بیش از 50 درصد از مردم دنیا میزبان این بیماری زا هستند . این میکروب در محل اقامت طویل مدت خود در معده می تواند باعث بیماری هایی بصورت التهاب حاد و مزمن معده ، زخم پپتیک معده و اثنی عشر با عواقب خطرناکشان از جمله خونریزی حاد و مزمن جهاز هاضمه و سرطان معده شود. یکی از آسان‌ترین راه های تشخیص هلیکوباکتر پیلوری انجام یک آزمایش خونی است که می‌تواند پادتن‌ها یا آنتی‌بادی‌هایی را شناسایی کند که در پاسخ به عفونت تشکیل می شوند. علیرغم آسانی انجام آزمایش خون، این شیوه دارای دو محدودیت است:

اول اینکه نمی‌تواند میان یک عفونت فعال که باعث بیماری می‌شود و یک عفونت نهفته که علائمی ایجاد نمی‌کند، تفاوتی قائل شود. دوم اینکه آزمایش خون نمی‌تواند بگوید که آیا درمان باعث معالجه بیماری و ریشه‌کنی باکتری شده است یا نه، چرا که پادتن‌های ضد باکتری مدتها پس از نابودی آن در خون باقی می‌مانند.

آزمایش “تنفسی اوره” یک شیوه سریع، دقیق و ایمن برای شناسایی هلیکوباکتر پیلوری است و از آنجایی که تنها باکتری‌های فعال را شناسایی می‌کند، علاوه بر تشخیص در بررسی میزان تاثیر درمان نیز قابل استفاده می باشد. تست اوره تنفسی بسیار حساس بوده و ویژگی بالایی در مقایسه با تست های سرولوژیک در شناسایی عفونت فعال دارد. این تست برای جمعیت های مختلف شامل بچه ها، زنان باردار و بیمارانی که نمی توانند اندوسکوپی را تحمل کنند استفاده می شود.

آزمایش تنفسی اوره

شرایط مورد نیاز برای انجام آزمایش:

• حد اقل شش ساعت ناشتایی قبل از انجام آزمایش
• عدم مصرف انتی بیوتیک ها ، بیسموت طی چهار هفته قبل از انجام آزمایش
• عدم مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون مثل امپرازول ، آنتی اسیدها ، مهارکننده های رسپتور هیستامین مثل رانیتیدین ، فاموتیدیدن و سایمتیدین حداقل به مدت یک هفته (پس از مشورت با پزشک معالج)
• عدم استعمال دخانیات یک ساعت قبل از انجام آزمایش

نظر به اینکه انجام آزمایش علی الخصوص آزمایش خون برای کودکان کمی ترسناک به نظر می رسد بر آن شدیم تا با گردهم آوردن چند نکته ساده از این ترس های ناخوداگاه بکاهیم. در اینجا ذکر این نکته ضروری است که درآزمایشگاه پیوند خون گیری با استفاده از دستگاه رگ یاب (برای پیدا کردن رگ مناسب و جلوگیری از تکرار سوزن زدن) و دستگاه کاهنده درد یا زنبورک (در موارد کودکان و بزرگسالان حساس به سوزن) استفاده می شود. با این وجود برای آنکه روند انجام نمونه برداری از کودک عزیز شما در آرامش و با خاطره ای خوش همراه باشد توجه به نکات زیر می تواند  کمک کننده می باشد.

آگاه سازی کودک از روند آزمایش و نشان دادن حقیقت ماجرا به کودک

برای کودک توضیح دهید که آزمایش او شامل چه چیزهایی است و چه کسی آن را انجام خواهد داد. کودک را برای یک درد کوچک و یا یک آخ مختصر آماده کنید به جای اینکه  به او بگوئید  آزمایش دادن هیچ دردی ندارد، فقط به او بگوئید همکاری کند تا آزمایش او سریع انجام شود و بعد از پایان آزمایش از او تشکر کنید و همکاریش را تحسین نمائید. کودک با دانستن روند خون گیری، احساس نگرانی کمتری خواهد داشت. به او بگویید که: ابتدا یک نوار لاستیکی (گارو) دور دست کودک بسته می شود. در هنگام پیچیدن نوار دور دست، حسی شبیه به فشردن بازو ایجاد می شود. نمونه گیر با کمک پد الکلی محل وارد شدن سوزن را ضد عفونی میکند که احساس سرد شدن پوست  را به دنبال خواهد داشت. پس از وارد کردن سوزن در دست، خون وارد سوزن می شود. کودک ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشد مانند یک نیشگون و یا ممکن است اصلاً احساس ناراحتی نکند. پس از اتمام خون گیری، سوزن از دست کودک خارج می شود و روی محل خون گیری چسب مخصوص قرار می گیرد. با او در مورد علت خون گیری و آزمایش خون صحبت کنید. نشان دادن وسایل خون گیری به کودک پیش از انجام آزمایش خون کمک کننده است. می توانید از اسباب بازی های شبیه وسایل پزشکی استفاده کنید. در مورد بیشتر کودکان، بهترین زمان آگاه کردن کودک یک یا دو روز قبل از رفتن به کلینیک و یا آزمایشگاه است.

 پیش بینی زمان آزمایش

 آزمایش کودک را برای زمانی بگذارید که او خسته و گرسنه نیست. بهتر است ابتدا از آزمایشگاه در مورد نیاز به ناشتایی و میزان نمونه موردنیاز سئوال کنید و با وضعیت کودک هماهنگ شوید. قبل از رفتن به آزمایشگاه با کودک یک تمرین انجام دهید و نمونه گیری را برای او تداعی کنید و میزان تکان دادن دستش را چک کنید. به او بگوئید تا 3 بشمارد و بعد نفس خود را خالی کند. کودک با این روش آرامش می گیرد و این کار به پر خون شدن رگ و شل شدن آن کمک می کند.

تسلط والدین بر احساسات خود و حفظ آرامش

 چنانچه نوع نمونه برداری این اجازه را به شما می دهد که کودک را همراهی کنید، می توانید با او باشید. با این حال توجه داشته باشید که واکنش والدین به فضای پر استرس زمان خون گیری، بسیار بر واکنش کودک اثرگذار خواهد بود. اگر مادر، دچار نگرانی و تغییر حالات روحی شود قطعاً نگرانی کودک را دوچندان می کند. بنابراین آرامش والدین به طور حتم باعث کاهش نگرانی کودک خواهد.

منحرف کردن توجه کودک

مشغول کردن کودک  و پرت کردن حواس او در هنگام نمونه برداری با کتابی رنگی، اسباب بازی و یا آواز مورد علاقه معمولاً در مورد اکثر بچه ها موثر می باشد. البته این موضوع به سن کودک نیز بستگی دارد:

 • سنین  12 ماهگی  تا ۲ سالگی: با ساختن حباب و یا اسباب بازی هایی که حرکت می کنند و یا با نور های رنگی و تولید صدا او را مشغول کنید.
 • سنین ۳  تا ۵  سالگی: محبوبترین اسباب بازی کودک را همراه داشته باشید. اسباب بازی هایی که نور و صدا ایجاد می کنند، کمک کننده اند.
 • سنین ۶ تا ۱۲سالگی: باز هم از اسباب بازی هایی که نور و صدا تولید می کنند غافل نشوید. استفاده از بازی های ویدئویی (مخصوصا گوشی های هوشمند و یا تبلت ها کمک بزرگی هستند) و کتاب های “بگرد و پیدا کن” از دیگر راه های مشغول کردن کودک هستند. حباب ساختن یکی از بهترین روش هاست چون علاوه بر مشغول کردن کودک، تنفس عمیق  در هنگام  ساخت هر حباب، به ایجاد آرامش او کمک می کند. تجسم و تصویر سازی ذهنی روش موثر دیگری است. همچنین می توانید برای کودک داستان های کوتاه جذاب و خنده دار تعریف کنید.

استفاده از کلمات محبت آمیز برای کمک به آرامش کودک

از کلماتی که در او اطمینان و آرامش ایجاد می کنند از قبیل صدا کردن نام او با لفظ “عزیزم” استفاده کنید. 

آزمایش ادرار

– قبل از آزمایش ادرار به کودک نوشیدنی بدهید. صدای آب نیز می تواند به جاری شدن ادرار کودک کمک کند

– محل خروج ادرار كاملاً با آب و صابون شسته شود. سپس كاملاً‌ با آب معمولي شستشو دهيد.
– کیسه ادراري متناسب با جنس كودك تهيه نموده، سپس باز كرده و به طور پاكيزه روي محل قرار داده شود. هر كيسه ادراري حداكثر ۴۵ دقيقه مي تواند به مجاري خروجي ادرار متصل باشد.
– بهتر است كودك را حمام برده و سپس اين كار را انجام دهيد.
– در هنگام خواب راحت تر ميتوان به طفل كيسه وصل نمود.

– هنگامی که حدود 10 الي15 سي سي ادرار كه در كيسه جمع شود سر آن را تا كرده تا بسته شود و در يك ليوان نمونه را به آزمايشگاه بياورید.
– لطفاً فراموش نشود، كيسه ادراري داراي برچسب نام و نوع آزمايش باشد.

آزمایش مدفوع به منظور تشخیص خونریزی در دستگاه گوارش، تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ، رکتوم و پولیپ آدنومایی انجام می گیرد و به طورکلی به عنوان یکی از آزمایشهای غربالگری سرطان روده مطرح می­باشد. بدیهی است درصورت تشخیص زودرس بیماری می­توان اقدامات درمانی سریع و مناسبی برای آن انجام داد.

سالانه تعداد زیادی در اثر ابتلا به سرطان های روده بزرگ و رکتوم جان خود را ازدست می دهند. با این حال این بیماری قابل پیشگیری و درمراحل اولیه قابل درمان است. در صورتی که سن شما بالای 50 سال است و یا دارای سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان کولورکتال و یا پولیپ آدنوماتوز هستید، همین امروز برای انجام این آزمایش اقدام نمایید.

نکته مهم :

لطفاً نام ، نام خانوادگی ،سن بیمار، تاریخ و زمان جمع آوری و نوع نمونه روی ظرف جمع آوری نمونه حتماً  قید گردد.

راهنمایی ها / احتیاطات غذایی وداروئی
پزشک معالج شما دستور انجام آزمایشهایی را برای شما داده است که نیاز است محدودیتهای غذایی و دارویی خاصی را قبل و درخلال آزمایش مربوطه رعایت نمایید.

سه روزقبل و در زمان جمع آوری نمونه مدفوع ازخوردن مواد زیرخودداری نمایید:

•  جگر،گوشت گاو،خوک،بره(گوسفند)
•  انواع خربزه (هندوانه) ،گرمک، طالبی ، شلغم ،گل کلم، تربچه و ترب ،کلم بروکلی، خیار ،ترب کوهی(ریشه خردل) ،هویج.
•  میوه ها وعصاره های ترش مزه(لیموترش)

شمامیتوانید بطورمتعادل ازموادغذایی زیرمیل نمایید:

•  مقادیر کمی ازمرغ خوب پخته شده (جوجه) ، بوقلمون یا ماهی
•  مقادیردلخواه ازسبزیجات (خام یاپخته ، به استثتاء مواردی که قبلاً ذکرگردید)

•  محصولات حاوی الیاف (فیبر) و سبوس زیاد نظیرغلات وحبوبات،بادام زمینی (پسته شامی)یا ذرت بو داده

 •  میوه هایی نظیرآلوخشک،آلو،گوجه سبز،کشمش پلویی،انگور،سیب یا موز

•  نکته مهم : درمورد قطع نمودن داروهای تجویز شده قبلاً با پزشک معالج خود مشورت نمایید
•  به مدت هفت روزقبل و درخلال جمع آوری نمونه مدفوع ازمصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن ،یامقادیر بیش از325میلی گرم آسپیرین درروزخودداری نمایید.
•  به مقدار نیاز میتوان استامینوفن استفاده نمود.
•  برای سه روز قبل و در زمان جمع آوری نمونه بیش از250 میلی گرم ویتامینC ازطریق قرص های ویتامین و قرص آهن مصرف نشود،همچنین ازخوردن میوه ها و عصاره های ترش مزه خودداری گردد.

همچنین توجه فرمائید که:
•  7 روزقبل و در دوره جمع آوری نمونه ازمصرف الکل اجتناب گردد.
•  درصورت خونریزی ازهموروئید یا وجود خون در ادرار(درهنگام ادرارنمودن) جمع آوری نمونه صورت نگیرد.
•  درهنگام یا دوره خونریزی قاعدگی(پریود)خانم ها تازمان قطع و متوقف شدن خونریزی،نمونه گیری صورت نگیرد.

راهنمایی های عمومی، حتما مطالعه کنید:

پرسشی که بیش از دیگر سئوالات از سوی بیماران مطرح می شود مسئله ناشتایی است ،لازم به ذکر است همه آزمایشها نیاز به ناشتایی ندارند اما برای انجام تست بصورت ناشتا رعایت نکات زیر لازم است و موجب رسیدن به نتایج درست آزمایشگاهی می شوند.

طی ۱۲ ساعت پیش از انجام آزمایش غذا نخورید.
طی ۱۲ ساعت پیش از آزمایش، مایعات نوشیده نشود. (خوردن آب طبق رژیم عادتی هر شخص اشکالی ندارد).
نباید از شکلاتهای مختلف، شربتهای سینه یا قرصهای نرم کنندۀ گلو استفاده نمائید.
چنانچه دارو مصرف می کند در خصوص مصرف آن قبل از انجام آزمایش با پزشک معالج مشورت کنید .همواره آزمایشگاه را از سابقه بیماری و مصرف دارو آگاه کنید.

دستور العمل قند خون ۲ ساعت پس از غذا:
پس از اینکه نمونه خون ناشتا از شما گرفته شد، صبحانه معمولی که هر روز می خورید را میل کنید. وقتی اولین لقمه صبحانه را خوردید ساعت را یاد داشت کنید. نمونه گیری دقیقاً ۲ ساعت پس از ساعت مذکور انجام میگیرد. در صورت امکان صبحانه را در آزمایشگاه صرف نموده و تا زمان انجام آزمایش در آزمایشگاه منتظر بمانید. در طول آزمایش(در طی ۲ ساعت)از ورزش و پیاده روی خودداری نمائید. آزمایش را حتما قبل از ساعت ۱۰ صبح شروع کنید و از انجام آن در ساعات دیرتر اجتناب کنید.در طی این دو ساعت از خوردن هر نوع خوردنی و آشامیدنی خودداری نمائید.

نمونۀ ادرار برای تشخیص انواع عفونتهای دستگاه ادراری و اثبات وجود برخی از مواد و سلول ها از جمله قند، پروتئین، خون، گلبو لهای سفید و گلبو لهای قرمز تحت بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم کشت داده می شود.اگر نمونه ادرار در زمان جمع آوری آلوده شود نتایج آزمایش ادرار و کشت آن خصوصا از نظر تشخیص عفونتها دچار اشکال خواهد شد، لذا باید نکات زیر را رعایت نمود:

ویژه بانوان:


• دستهای خود را کاملاً با صابون و آب شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.
• درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید؛ بدون آنکه دست شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.
• با یک دست چینهای پوستی دستگاه تناسلی را از هم باز کرده و با دستمال یکبار مصرف اطراف مقعد و پیشابراه را از جلو به عقب تمیز کنید. این کار را دو بار و هر بار با یک دستمال جدید تکرار کنید.
• پس از اینکه جریان ادرار شروع شد، قسمت اولیه ادرار (چند قطره اول) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم ۳۰ میلی لیتر (حداقل نصف ظرف) جمع کنید.توجه داشته باشید که ظرف مذکور به هیچ عنوان با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند.
• درب ظرف نمونه را بسته و آن را به آزمایشگاه تحویل دهید.

ویژه آقایان :

• پیش از انجام آزمایش از نوشیدن بیش از حد مایعات اجتناب نمائید.
• دستهای خود را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.
• درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید؛ بدون آن که دستهای شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.
• سر آلت را با دستمال مرطوب یکبار مصرف تمیز کنید, مراقب باشید که سر آلت به سطح داخلی ظرف نخورد.
• مقدار کمی از قسمت اول ادرار (چند قطره اول) را به داخل توالت تخلیه کرده و حدود ۳۰ میلی لیتر (نصف ظرف نمونه) از آن را جمع کنید.
• درب ظرف نمونه را بسته و آن را تحویل آزمایشگاه دهید.

مراجعه کننده گرامی لازم به ذکر است چنانچه نمونه ادرار را در منزل تهیه می کنید موارد اشاره شده را رعایت فرمایید:

• حتما پس از جمع آوری ادرار باید آن را در طبقه پائین درب یخچال بگذارید.
• نمونه ادرار را تقریبا تا ۱۲ ساعت پس از جمع آوری می توان در یخچال نگهداری نمود.
• در زمان انتقال نمونه ادرار به آزمایشگاه آن را در کنار یخ قرار دهید.

آزمایش بر روی مایع منی به منظور تشخیص علت نازایی در مردان مورد استفاده قرار می گیرد.
• نمونه باید ترجیحاً در آزمایشگاه تهیه شود، در غیر این صورت باید آن را در مدت کمتر از نیم تا یک ساعت به آزمایشگاه تحویل داد. در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه زمان دقیق جمع آوری آن را به مسئول پذیرش اعلام نمائید.
• نمونه باید پس از ۳ تا ۵ روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه هایی که پیش از دو روز یا پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمع آوری می شود برای انجام آزمایش مناسب نیست.
• وجود تب در خلال ۳ روز پیش از انجام آزمایش، نتیجه را تحت تأثیر قرار می دهد. بهترین نمونه منی نمونه ای است که از طریق تحریک مصنوعی تهیه شده و در ظرف مخصوصی که از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده شده، جمع آوری می گردد.نمونه جمع آوری شده توسط کاندوم برای آزمایش مناسب نیست.
• باید دقت شود که تمام نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود زیرا در غیر این صورت باعث به دست آمدن نتیجه غیرواقعی خواهد شد.
• قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف بهتر است با در دست گرفتن ظرف، دمای آن را به حدود ۳۷ درجه سانتیگراد (درجه حرارت بدن) برسانید.
• از قرار دادن نمونه در حرارتهای کمتر از ۳۰ – ۳۷ درجه و بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد خودداری نموده و سعی کنید تا زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه آن را در دمای نزدیک به حرارت بدن ( ۳۷ درجه سانتی گراد) نگهداری کنید.
آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله ها در مردان (وازکتومی)
• انجام آزمایش منی در این افراد مانند آزمایش معمولی منی است با این تفاوت که:
• این آزمایش باید حداقل دو ماه پس از بستن لوله ها انجام شود.
• در طی ۲۴ ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیکی صورت پذیرد یا مایع منی به هر علت دفع شود.
• در صورتی که نمونه در خارج آزمایشگاه تهیه شده است، باید هر چه سریعتر به آزمایشگاه منتقل شود.

نام دیگر آن، آزمایش پاپ اسمیر است. این آزمایش به منظور شناخت زودرس سرطان دهانه رحم انجام می شود و بعلاوه در زمان انجام آن می توان به التهاب دهانۀ رحم و عفونت های آن نیز پی برد. رعایت چند نکته پیش از انجام این آزمایش ضروری است:
• از ۷۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از دوش واژینال (شستشوی داخل واژن با آب یا مواد ضد عفونی کننده) پرهیز نمائید. همچنین از نمونه برداری در زمان قاعدگی، خونریزی فعال یا دوره های التهابی اجتناب کنید

آزمایش هورمو نهای تیروئید : 

شامل TSH ،T4 ،T3 ،T3، fT4،TPOهر چند انجام آزمایش هورمو نهای تیروئید نیاز به رعایت محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربیهای خون بر نتایج آزمایشهای تیروئید دارد، حداقل ۳ ساعت قبل از آزمایش، غذا نخورید. در صورت مصرف دارو حتما باید با پزشک مربوطه در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها گفتگو نمائید و آزمایشگاه را از این موضوع مطلع سازید.

آزمایش پرولاکتین (هورمون مولد شیر) :

پرولاکتین که از بخشی از مغز (هیپوفیز) ترشح می شود و هورمونی است که در طی دوره حاملگی و شیردهی ۱۰ تا ۲۰ برابر افزایش می یابد. انجام این آزمایش در اختلالات هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در خانم ها و نیز بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است. بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش رعایت کنند:

الف ) باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه خون بدهند. نمونه هایی که زودتر از این زمان تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد.
ب) شب قبل از آزمایش، لباس گشاد و راحت بپوشند و از پوشیدن لباسهای تنگ خصوصاً در ناحیه سینه و پستانها اجتناب نمایند.
پ) معاینه و نیز تحریک پستانها طی ۲۴ ساعت قبل موجب اشتباه در نتیجۀ آزمایش می شود.
ت) بیماران باید از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنند.
ث) قبل از انجام آزمایش از ورزش و فعالیتهای شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرصهای ضدبارداری، کلروپرومازین و متیل دوپا را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمایند.
ج) استرس در زمان انجام آزمایش خصوصا در طی ۳۰ دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می شود.

آزمایش LH – FSH : 

نیاز به ناشتایی ندارند.

آزمایش کورتیزول:

– چون بیشترین مقدار این هورمون مربوط به ساعت 8 صبح می باشد و کمترین مقدار این هورمون مربوط به ساعت 4 عصر می باشد بنابراین جهت استاندارد سازی نتایج باید نمونه گیری در همین ساعت ها به عمل آید، مگر آنکه پزشک معالج دستور دیگری داده باشد.
– مصرف کافئین ( موجود درقهوه ) در عرض 3 ساعت می تواند غلظت کورتیزول را تا 50% افزایش دهد.
– بیمار قبل از انجام آزمایش باید کمترین استرس و هیجان را داشته باشد.
– بیمار می بایست ساعت 7.5 صبح یعنی حداقل نیم ساعت قبل از نمونه گیری در آزمایشگاه حضور یابد و پس از نیم ساعت استراحت راس ساعت 8 صبح خونگیری شود.

آزمایش PSA (پروستات) :

– آزمایش PSA برای تشخیص زودرس بزرگی و سرطان پروستات انجام می‌شود. این آزمایش از اواسط دهه چهارم زندگی به‌ طور منظم و حداقل سالی یک بار برای مردان توصیه می‌شود. قبل از انجام این آزمایش نکات زیر را به خاطر بسپارید:
– یک هفته قبل از انجام آزمایش نباید معاینه پروستات، نمونه‌برداری از آن یا معاینه مقعد انجام شود.
– 48 ساعت قبل از انجام آزمایش نباید انزال یا مقاربت جنسی داشته باشید. همچنین نباید در این فاصله دوچرخه سواری کنید.
– در صورتی که اخیرا از پروستات شما سونوگرافی شده است آن را به مسئول آزمایشگاه ارائه دهید.
-رادیوتراپی و داروهایی مثل تستوسترون می‌توانند باعث افزایش نتایج این آزمایش شوند. در این موارد آزمایشگاه یا پزشک معالج خود را مطلع کنید.

آزمایش هورمون رشد :

– ترس و استرس محرک هایی برای ترشح هورمون رشد می باشد، بنابراین در هنگام خونگیری باید کاملأ آسوده و در حال آرامش باشید.
– ورزش هم مانند استرس باعث افزایش هورمون رشد می شود بنابراین قبل از انجام این تست از فعالیت شدید پرهیز کنید.

آزمایش تست تحریک هورمون رشد :

بیمار باید حداقل 8 ساعت ناشتا باشد و صبح قبل از ساعت 10 صبح انجام شود.

آزمایش تستوسترون :

بهترین زمان انجام این آزمایش در صبح می باشد بدلیل آنکه سطح آن در صبح بالاتر از ساعتهای دیگر است.

آزمایش آندروستندیون :

– برای تشخیص سندرم های ایجاد صفات مردانه در زنان مورد استفاده قرار می گیرد.
– آزمایش یک هفته قبل و یا بعد از خونریزی های ماهیانه باید انجام شود.
– از آنجائیکه بالاترین زمان تولید این هورمون در 7 صبح است بنابراین نمونه گیری باید قبل از ساعت 8 صبح انجام شود.

آزمایش هموسیستئین :

– افزایش هوسیستئین در خون سبب ازدیاد استعداد تشکیل لخته در سیستم عروق قلبی – مغزی می شود.
– بهتر است شب قبل از آزمایش از خوردن هر نوع گوشت خودداری شود.

آزمایش M2-PK برای تشخیص سرطان روده بزرگ:

نوع نمونه برای انجام این آزمایش مدفوع می باشد که برای تشخیص سرطان روده بزرگ است.برای ارزیابی آنزیم M2-PK موجود در مدفوع به دلیل افزایش در بدخیمی های کورلورکتان و پولیپ های روده ای شاخصی حساس برای تشخیص زودرس بدخیمی های کولوروکتان و روش سریع ومطمئن برای غربالگری بیماران در معرض ابتلا به بدخیمی های کولوروکتان افراد بالای 50 سال و یا افرادی با سابقه ی فامیلی سرطانهای کولوروکتان می باشد.
– کاغذ مخصوص جمع آوری نمونه ظرف مناسب جمع آوری نمونه مدفوع توسط آزمایشگاه در اختیار شما قرار میگیرد.
– نمونه مدفوع

آزمایش آلدوسترون:

– از این آزمایش بعنوان یکی از تست های شناسایی علت ایجاد فشار خون و یا کاهش پتاسیم خون استفاده می شود.
– جهت انجام این آزمایش احتیاجی به ناشتا بودن بیمار نیست.
– آزمایش باید دو هفته بعد از وجود هیچ محدودیت در رژیم غذایی (ولی محدودیت در مصرف نمک ، معادل 3گرم نمک روزانه) انجام شود.
– بیمار قبل از انجام آزمایش حداقل 2 ساعت در وضعیت نشسته باشد.
– آزمایش دو هفته پس از قطع داروهای ضد فشار خون، داروهای ادرار آور، قرص های ضد بارداری و کورتون ها باید انجام شود.

آزمایش رنین:

– بعنوان یکی از تست های شناسایی علت ایجاد فشار خون و یا کاهش پتاسیم خون استفاده می شود.
– آزمایش باید 3 روز بعد از وجود هیچ محدودیت در رژیم غذایی ( ولی محدودیت در مصرف نمک، معادل 3 گرم نمک روزانه ) انجام شود.
– آزمایش دو هفته پس از قطع داروهای ضد فشار خون، داروهای ادرار آور قرص های ضد بارداری و کورتون ها باید انجام شود.
_استرس و تمرينات ورزشي شدید به طور موقت می تواند مقادير رنین را افزایش دهد.
– نمونه برداری در صبح انجام شود زیرا حداکثر میزان ترشح رنین در صبح می باشد. بهتر است بیمار قبل از نمونه گیری 30 دقیقه دراز بکشد که استرس فرد کاهش پیدا کند.
-پس از نمونه گیری نمونه را 20 دقیقه در یخچال قرار داده و بعد از آن باید پلاسما جدا شود و بهتر است همان موقع آزمایش انجام شود در غیر این صورت نمونه را در دمای 20- درجه سانتیگراد بایگانی شود.

آزمایش FBS (قند خون ناشتا ):

از آنجائیکه قند خون بعد از خوردن غذا افزایش می یابد برای بررسی میزان قند، مقادیر قند در وضعیت پایه تعیین میشود، بنابراین این تست باید بصورت ناشتا انجام شود.
– قبل از انجام آزمایش باید حداقل 12 – 10 ساعت ناشتا باشید .
– در طول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات، جویدن آدامس و تمرین بدنی و ورزش پرهیز نمایید زیرا این موارد ممکن است منجر به تحریک سیستم گوارش و عضلانی و تغییر در نتایج آزمایش شود.
– بعد از نمونه گیری شما می توانید رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را شروع کنید.

آزمایش 2-hpbs (قند خون دو ساعته) :

– بعد از 12- 10 ساعت ناشتا بودن و انجام تست قند خون ناشتا بر حسب درخواست پزشک معالجتان در آزمایشگاه به شما شربت قند می دهند و یا باید صبحانه خود را میل نمائید این صبحانه می بایست یک صبحانه معمولی باشد که روزانه استفاده می کنید یعنی به همان مقدار که هر روز در صبحانه از قند و شکر و نان و لبنیات استفاده می کنید در این روز هم همان قدر مصرف نمائید.

– در ضمن سعی شود زمان خوردن صبحانه بیش از 15 دقیقه طول نکشد. با خوردن اولین لقمه صبحانه زمان را یاداشت کرده و دقیقأ دو ساعت بعد نمونه گیری مجدد انجام شود.

– توجه داشته باشید که از شب قبل از آزمایش و همچنین بین فاصله خونگیری اول و دوم نباید فعالیت بدنی از قبیل ورزش و پیاده روی داشته باشید. حتی الامکان صبحانه را در آزمایشگاه صرف نموده و تا زمان انجام آزمایش بعدی در آزمایشگاه منتظر بمانید.

– توجه داشته باشید که حتما انجام قند ناشتا و دو ساعته در یک روز انجام شود. آزمایش را حتما باید قبل از ساعت 10 صبح شروع کنید و از انجام آن در ساعات دیرتر خودداری کنید.

آزمایش TG:

حداقل نیاز به ۱۲ ساعت ناشتایی دارد.

 آزمایش  GTT (تحمل قند خون) :

– ابتدا یک نمونه خون جهت تعیین قند خون ناشتا گرفته شده و سپس به میزان حداکثر ۷۵ گرم پودر گلوکز به بیمار داده می شود تا میل کند.

– توجه داشته باشید که نباید هیچ ماده ای برای بهتر شدن طعم محلول قند به آن اضافه کنید.

– محلول قندی تهیه شده را در طی مدت ۵ دقیقه به آرامی بنوشید.

– دقیقاً ۲ ساعت پس از شروع مصرف محلول قند، نمونه خون گرفته می شود.

آزمایشGCT (غربالگری گلوکز) :

– یکی از آزمایشهای اولیه برای تشخیص دیابت بارداری آزمایش غربالگری گلوکز است که در واقع چگونگی پردازش قند توسط بدن را ارزیابی می کند.

– این آزمایش معمولاً در هفته 26 الی 28 بارداری انجام می شود.

-آمادگی قبلی برای انجام این آزمایش از جمله ناشتا بودن لازم نیست.

– در هنگام مراجعه به آزمایشگاه از شما درخواست خواهد شد که محلول گلوکز آماده شده توسط پرسنل آزمایشگاه را بطور کامل بنوشید ( 50 گرم گلوکز در یک لیوان آب).

– سپس دقیقاً پس از یک ساعت از نوشیدن محلول گلوکز نمونه خون از شما گرفته شده و میزان قند خون تعیین می گردد.

 آزمایش Cholesterol:

نیاز به ۱۲ ساعت ناشتایی دارد.

 آزمایش BUN :

– نیاز به ۸-۴ ساعت ناشتایی دارد.

– بعلاوه بیمار باید طی دو روز پیش از انجام آزمایش از مصرف غذاهای حاوی گوشت خودداری نماید.

آزمایش آنزیم های کبدی :

– نیازی به ناشتا بودن بیمار نیست. ولی بهتر است حداقل چند ساعت بیمار ناشتا باشد.
– مصرف الکل سبب آسیب به کبد شده و در نتیجه بسیاری از آنزیم های کبدی از جمله آلکالن فسفاتاز، SGOT، SGPT و GGT افزایش می یابد.
– مصرف فنوباربیتال و فنی توئین که جزء داروهای ضد صرع می باشند سبب افزایش سطح آنزیم های کبدی می شود.
ـحداقل 3 روز قبل از آزمایش هیچگونه تزریق عضلانی نداشته باشید.

آزمایش Uric Acid و Urea :

حداقل به ۸ ساعت ناشتایی نیاز دارد.

 آزمایش AST ،ALT ، ALP :

نیاز به ناشتایی ندارد.

آزمایش CPK :

– تست CPK برای تشخیص سکته های قلبی، بیماریهای عصبی و عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد.
– حداقل تا 1 هفته قبل از انجام تست سعی شود هیچگونه تزریق داخل عضلانی صورت نگیرد.

آزمایش آهن و TIBC :

– شب قبل از آزمایش نباید غذای غنی از آهن مثل گوشت قرمز مصرف نماید.

آزمایش تحمل لاکتوز :

– برای ارزیابی افرادیکه قادر به هضم شیر نمی باشند مورد استفاده قرار می گیرد.
– بیمار هیچگونه فعالیت بدنی در 8 ساعت گذشته نباید داشته باشد.
– عدم کشیدن سیگار در 8 ساعت قبل اجباری است.

آزمایش گاسترین :

– این آزمایش جهت تشخیص زخمهای معده ناشی از سندرم زولینگر- الیسون مورد استفاده قرار می گیرد.
– 24 ساعت قبل از انجام آزمایش نباید الکل مصرف شود.

آزمایش آپولیپوپروتئین ها:

– برای ارزیابی ریسک بیماریهای قلبی – عروقی مورد استفاده قرار می گیرند.
– عدم کشیدن سیگار طی این مدت اجباری است.

آزمایش مانتو PPD :
– محل تزریق به مدت 24 تا 72 ساعت نباید خارانده شود.
– ازمرطوب نمودن محل تزریق طی 24 تا 72 ساعت پس از تزریق و تا بررسی نتیجه جدا خودداری شود.
– دقت شود روز بررسی نتیجه در مدت زمان گفته شده با روزهاي تعطيل تلاقي نكند.
– چون آزمايش در بدن فرد انجام مي گيرد حتما خود شخص براي بررسی نتیجه مراجعه نمايد ،‌تا قرمزي و سفتي محل تزريق بررسي شود.

آزمایش PT, PTT :

– اگراین آزمایش جهت کنترل دوز دارو انجام می شود، باید نیم ساعت قبل از گرفتن دوز وارفارین ( برای تست PT ) و هپارین ( برای تست PTT ) نمونه گیری باید انجام شود. ترجیحأ همیشه به یک آزمایشگاه مراجعه شود.
– مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ( مانند آسپیرین، ایبوبروفن، ایندومتاسین ) از 7 الی 10 روز قبل از نمونه گیری بر نتایج آزمایش تاثیر گذار است.
– مصرف داروهای ضد انعقاد نظیر وارفارین و هپارین از سه روز قبل از نمونه گیری بر نتایج آزمایش تاثیرگذار است.

نکاتی که باید قبل از انجام ازمایشات تعیین سطح دارو ها باید رعایت شود:

Lithium ( لیتیوم ):

بیمار حد اقل 7 روز دارو مصرف کرده باشد و 12 ساعت پس از دوز شبانه دارو برای نمونه گیری مراجعه نماید.

Carbamazepin (کاربامازپین):

بیمار حد اقل یک هفته دارو مصرف کرده باشد و پس از مصرف آخرین مقدار دارویی به آزمایشگاه برای نمونه گیری مراجعه کند.

Cyclosporine (سیکلوسپورین):

قبل از آخرین دوز دارویی به آزمایشگاه برای نمونه گیری مراجعه نماید،حدودا دو ساعت بعد از مصرف دارو به آزمایشگاه مراجعه نماید.

Phenobarbital- ( فنوباربیتال ):

کودکان پس از 15 روز مصرف و بزرگسالان 25 روز پس از مصرف دارو به آزمایشگاه جهت نمونه گیری مراجعه نمایند.

Tacrollimus:

بیمار پیش از مصرف دارو برای نمونه گیری به آزمایشگاه مراجعه نماید.

عوامل زير ممكن است باعث خونريزي جلدي و در نهايت كبودي دست بعد از خونگيري شود :

– بعد از خونگيري ماساژ محل نمونه باعث کبودی خواهد شد بنابراين پس از خونگيري، به محل خونگيري فشار ملايمی داده، از ماساژ دادن خودداري شود.

– پس از خونگيري، محل خونگيري چند دقيقه با فشار ملايم نگه داشته شود و در صورتي كه سريع انگشت را از محل خونگيري برداريد امكان خونريزي زير جلدي وكبودي وجود دارد.

– پوشيدن لباسهايي با آستين هاي تنگ، بعد از خونگيري با فشاري كه در بازو ايجاد مي كند ممكن است باعث کبودی گردد.

– گاهي اوقات عدم وجود رگ مناسب يا شكنندگي عروق نيز باعث خون ریزی زیر جلدی خواهد شد .

– در بعضي موارد عوامل خونگيري اعم از سر سوزن ، سرنگ يا خونگير نيز مي تواند مسئله فوق را ايجاد كند.

توجه : در هر صورت اگر پس ازخونگيري در محل خونگيري احساس درد و كبودي گرديد مسئله خطرناكي نمي باشد و براي رفع آن بصورت زير عمل كنيد :

– تا چند ساعت پس از خونگيري كمپرس يخ مناسب است.

– مي توان تعدادي يخ را داخل پارچه اي قرار داده و هر چنددقيقه يكبار و در مجموع تا چند ساعت يخ را روي محل خونگيري قرار داد.

– پس از 24 ساعت از خونگيري كمپرس آب گرم مؤثر خواهد بود. در صورت درد زياد مي توان ازيك عدد قرص استامينوفن ساده استفاده نمود.

گاهي اوقات ممكن است آزمايش شما نیاز به تكرارداشته باشد. با حفظ آرامش، انتظار داريم همكاري لازم را مبذول بفرمائيد.

– با توجه به استانداردهای آزمایشگاه از نظر پزشك آزمايشگاه جواب مورد قبول نمي باشد و باید آزمایش مجددا تکرار شود.
– آزمايش ها با توجه به شرايط سني، جنسي و ناشتايي و ساير شرايط با هم تطابق نداشته و با نمونه جديد بايد تكرار شود.
– گاهي اوقات در مراحل آماده سازي و انجام آزمايش اشكالاتي بوجود مي آيد كه نياز به نمونه گيري مجدد خواهد بود .