از دست دادن حس بویایی

 از دست دادن بو در ۸۶٪ موارد خفیف COVID گزارش شده است
 ۷ ژانویه ۲۰۲۱ – یک مطالعه اروپایی نشان داد که بیماران مبتلا به موارد خفیف COVID-19 نسبت به بیماران با موارد متوسط ​​تا بحرانی ، احتمال از دست دادن حس بویایی خود را بسیار بیشتر نشان می دهند. در این مطالعه آمده است که تقریباً همه بیمارانی که حس بویایی خود را از دست داده اند در طی ۶ ماه آن را باز می یابند.
کرونا است. در این مطالعه آمده است: بیماران در ۸۵٫۹٪ موارد خفیف، در ۴.۵٪ موارد متوسط ​​و ۶٫۹٪ در موارد شدید تا بحرانی از دست دادن بویایی خود را گزارش کردند. اگر شواهدی در مورد ذات الریه ویروسی وجود نداشت و وی در خانه در حال بهبود بود ، بعنوان یک فرد خفیف شناخته شد. بیماران گزارش کردند که به طور متوسط ​​۲۱٫۶ روز حس بویایی خود را از دست داده اند ، اما حدود یک چهارم از بیماران گفته اند که بعد از ۶۰ روز بویایی انها بهبود نیافته است.
محققان همچنین “ارزیابی بالینی عینی” را با استفاده از مواردی مانند “آزمایش اسنیف-استیک” انجام دادند. محققان از دست دادن بویایی در ۵۴٫۷٪ موارد خفیف و ۳۶٫۶٪ موارد متوسط ​​تا بحرانی را مشاهده کردند. محققان نتیجه گرفتند که “OD شیوع بیشتری در فرم های خفیف COVID-19 نسبت به فرم های متوسط ​​تا بحرانی ” دارد.
” OD در ۹۵٪ بیماران با ارزیابی عینی بویایی در ۶ ماه ناپدید شد.”
در ۲۵۸۱ بیمار ، ۲۳۹۴ مورد خفیف ، ۱۱۰ مورد متوسط ​​و ۲۷۷ مورد شدید تا بحرانی طبقه بندی شدند. بیماران براساس نمره گذاری بیماری COVID-19 سازمان بهداشت جهانی طبقه بندی شدند. اقوام افراد در این مطالعه قفقازی (۶/۸۳ درصد) ، آمریکای جنوبی (۶/۱۱ درصد) ، آسیایی (۲/۱ درصد) ، آفریقای شمالی (۲/۱ درصد) ، آفریقای سیاه (۷/۷ درصد) و سایر افراد (۵/۱ درصد) بودند .
این مطالعه نشان داد که به دلایل نامشخص از دست دادن حس بویایی در بیماران جوانتر نسبت به بیماران مسن بیشتر گزارش می شود.
– از دست دادن حس بویایی در موارد خفیف کوید بسیار شایعتر از موارد متوسط و شدید است.
– تقریبا در تمامی موارد پس از شش ماه حس بویایی بازمیگردد.
– به دلایل نامشخص از دست دادن حس بویایی در بیماران جوان بیشتر از بیماران مسن دیده می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *